Založ si blog

Skutočný cieľ reformy justície na Slovensku ?

Keď  pri vypočutí nominantky súčasného prezidenta Joea Bidena na post sudkyne najvyššieho súdu USA, senátorka Marsha Blackburn z Tenesee  položila kandidátke otázku “ Či vie povedať definíciu  ženy“, sudkyňa Ketanji Brown Jackson jednoducho odpovedala : „Nie, nie som biológ.“ https://www.youtube.com/watch?v=I3Jmv0vZvJ4&list=PLsDwP-a4JVmA33ugcqNSP02a8K1ODaxnM&index=1&t=4s

Takto odpovedala napriek tomu, že vedela, že nominovaná bola práve preto, že je žena, a že je černoška.

Ak by ešte pred pár rokmi dieťa predškolského veku nebolo schopné rozoznať rozdiel medzi dievčatami a chlapcami, pravdepodobne by nemohlo nastúpiť do prvého ročníka základnej školy. Ťažko možno o kandidátke na Najvyšší súd USA predpokladať, že (aj keď nie je biologička) nevie povedať akúkoľvek definíciu ženy. Lekcia znie inak.

Kandidátka na post sudkyne, dala jednoznačne najavo, že ako nominantka demokratov, má viac ako dobre naštudovanú ich agendu, založenú na spochybnení doposiaľ akceptovanej rodovej deľby ľudí na ženy a mužov, ktoré je napokon podporené aj znalosťami z biológie, od chromozómov xx a xy, cez rôznu stavbu tela, rôznu hormonálnu výbavu. Vedela správne politicky zareagovať a to i za tú cenu, že jej odpoveď zostala viac ako trápnou, vyslala však dôležitý signál, že vie povedať v správnej chvíli to, čo sa od nej očakáva.

A takto si USA predstavujú nezávislú súdnu moc. Hlúposť odpovede podčiarkuje fakt, že zaskočenú nominantku nenapadlo nič lepšie, len poukázať na to, že nie je biológ. Ale práve biológ by musel na položenú otázku, ak by mal hovoriť pravdu, odpovedať poukázaním na výrazné biologické rozdiely medzi mužmi a ženami, bez ohľadu na politickú agendu demokratov a nové „osvietené“ myšlienky, ktoré sa nám snažia vtĺkať.

Kandidátka na sudkyňu jednoznačne ukázala, že pri rozhodovaní bude schopná chápať aj širší politický kontext svojho účinkovania a spravodlivosť bude vnímať podľa vôle mocných.

Aj slovenskí kandidáti na sudcov sa v poslednej dobe pri výberovom konaní musia vo väčšom rozsahu vysporiadavať s otázkami „na telo“, ktoré súvisia skôr s ich svetonázorom, politickou orientáciou, než z odbornosťou v oblasti práva. Asi je dôležité, aby sudca pri hľadaní spravodlivosti nepustil z ruky politický kompas a vždy vedel, kde je sever.

Pointa v tejto hre na správne odpovede spočíva aj v inom. Túto hru s nami začali hrať naši politici už dávnejšie. Donútiť vás povedať niečo, o čom viete, že nie je pravda. Donútiť vás veriť niečomu, o čom viete, že je lož. A takto vám kontrolujú myslenie. A takto sa zavádza cenzúra.

Propagovaná je brnkaním na struny márnivosti, poukazovaním na nadradenosť vás, ktorí myslíte správne, nad tých ostatných, ktorí sú pomýlení, nevzdelaní a  dezorientovaní. To všetko pod samozrejmou zásterkou ochrany slobody a demokracie.

Pýtate sa ako môže byť garantovaná sloboda myslenia a prejavu, ak názory časti obyvateľov vyhlásime za nesprávne a neprípustné ? Nijako.

Sloboda neexistuje ani  pre tých, ktorí sa stotožňujú s názormi vyhlásenými za správne. Lebo cieľom takéhoto prístupu nie je sloboda jednotlivca, ale snaha dokonale ho ovládať a donútiť myslieť a konať to, čo treba. Nech sa to akokoľvek často mení a nech sú názory a postoje, ktoré musí opakovať akokoľvek absurdné.

A nech sa aj názory, ktoré vás nútili podporovať ukážu ako otvorené lži.

Výkladná skriňa demokracie sa opäť preleštila

23.06.2022

Najvyšší súd USA zrušil pravidlo “ Miranda“, ktoré znamenalo, že polícia bola povinná poučiť obvineného o tom, že má právo nevypovedať, a že čokoľvek povie môže byť použité proti nemu, ako aj o práve zvoliť si obhajcu. Rozhodnutím sa sleduje väčšia ochrana polície pred civilnými žalobami osôb za to, že došlo k porušeniu ich občianskych práv. Toto [...]

Hrubý domáci produkt c/a hrubé domáce šťastie

05.06.2022

Tento blog nechcem zahlcovať prevzatými definíciami, ktoré sú prístupné na internete. Obmedzím sa na prevzatie stručnej charakteristiky hrubého národného šťastia, o ktorom mnohí nepočuli až toľko : „Medzi 9 oblastí HNŠ patrí duševná pohoda, dobré zdravie, správne využitie času, vzdelanie, kultúrna rôznorodosť, dobrá vláda, vitalita komunity, ekologická [...]

Policy of Truth – Politika Pravdy

01.05.2022

„Sloboda prejavu je „prasloboda“. Za extrémnych okolností, ak by nejaký režim v štáte zrušil takmer všetky práva a slobody, ale neuvážene by zachoval slobodu prejavu, existovala by šanca, že vďaka slobode prejavu si dotknutá populácia dokáže všetky práva a slobody vydobyť späť. Naopak, prezieravá totalita siahne v prvej vlne na slobodu prejavu s vedomím, [...]

USA Minneapolis polícia zabitie černoch protesty

Polícia v Ohiu zastrelila mladého černocha, na jeho tele sa našlo 60 strelných rán

04.07.2022 08:02

Policajti chceli muža zastaviť pre bližšie nešpecifikovaný dopravný priestupok. Ten im však na svojom aute ušiel a mal pritom raz vystreliť.

Igor Matovič, Eduard Heger

Koalícia hľadá spôsob ako fungovať. Skrotí Heger Sulíka a Matoviča?

04.07.2022 06:55

Richard Sulík (SaS) aj Igor Matovič (OĽaNO) dostali do koalíciu do stavu, že musí zasiahnuť premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Zber odpadky Holíč

Holíčan dva roky čistil cestu. Bol to môj Everest, tvrdí

04.07.2022 05:50

Pri hraniciach s Českom sa váľali roky staré odpadky. Nikoho to netrápilo. Medzi Holíčom a Hodonínom sa nahromadilo 20 ton smetí.

Rusko, vojna na Ukrajine, Ukrajina

ONLINE: Kam sa pohnú Rusi? Pád mesta Lysyčansk im otvára Donbas

04.07.2022 05:45, aktualizované: 06:03

Ovládnutie mesta Lysyčansk je pre ruskú armádu dôležité, ale na Donbase je ešte viacero ďalších veľkých miest pod kontrolou Ukrajiny. Kam sa vojská pohnú?

Viktória Hellenbart

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 27617x
Priemerná čítanosť článkov: 1841x

Autor blogu

Kategórie