Založ si blog

Z dažďa pod odkvap ?

Ešte pár slov k súdnej rade.

Za mňa principiálne najpádnejší dôvod na odvolanie jej člena a už odvolaného predsedu je fakt, že bol ideovým otcom myšlienky legislatívnej zmeny, podľa ktorej je možné člena súdnej rady počas jeho mandátu odvolať kedykoľvek aj bez uvedenia dôvodu.

Človek, ktorý bol schopný navrhnúť a presadiť takúto zmenu zákona ako politický prisluhovač predchádzajúcej garnitúry, dal takýmto postojom jednoznačne najavo, že na zastávanie postu člena súdnej rady nie je osobnostne zrelý. Presadenou legislatívnou zmenou totiž tvrdo zasiahol do nezávislosti súdnej rady. O poste predsedu súdnej rady v kontexte takéhoto oportunistického narábania s právnym systémom, nemá zmysel ani uvažovať.

To, ako si počas výkonu mandátu predsedu súdnej rady počínal, len dokazuje vyššie uvedené. Neschopnosť pochopiť celospoločenský význam postu, ktorý zastávate, s otvorenou manifestáciou pocitu vlastnej nadradenosti nad ostatných, ktorej autenticita ma mnohokrát až zarazila, je za mňa 100 % diskvalifikačným kritériom na zastávanie akéhokoľvek postu s rozsiahlymi právomocami.

Ak má byť súdna rada skutočným ochrancom sudcovskej nezávislosti musia sa v nej prvom rade presadiť hlasy podporujúce skutočnú sudcovskú nezávislosť z radov sudcov alebo príslušníkov ostatných právnických profesií, a nie politické predstavy o sudcovskej nezávislosti.

Za mňa v súdnej rade nemajú čo robiť a nikdy nemali čo hľadať politickí nominanti – nominanti národnej rady, vlády a prezidenta. Snažiť sa zabrániť spolitizovaniu justície dosadzovaním politických nominantov, pripomína snahu lekára utíšiť bolesť pacienta jeho eutanáziou.

Garanciou pred uzatvorením sa sudcovského stavu pred okolitým svetom a prípadnému zneužitiu takejto situácie by mali byť nesudcovskí členovia súdnej rady, ako apolitickí nominanti iných právnických profesií alebo akademickej obce.

Súčasne vnímam extrémne posilnenie právomocí predsedu súdnej rady na úkor jej ostatných členov a pracovných komisií, ako dokonalé popretie zmyslu obsadzovania súdnej rady nominantami rôznych zložiek štátnej moci.

Pečať súdnej rade totiž takto vtláča osobnosť, záujmy a hodnotové nastavenie jej predsedu a okruhu jeho podporovateľov. Ak je predseda nominantom vlády, parlamentu alebo prezidenta, nemožno hovoriť o nezávislosti súdnej rady, ale o jej podriadení politickej moci. A toto politické ovládnutie – spolitizovanie justície podčiarkuje, ak predseda realizuje zákonom široko a neadekvátne nastavený rozsah svojich právomocí na úkor ostatných členov súdnej rady tak extenzívne a autoritársky, ako sme to videli v prípade jej odvolaného predsedu.

Za mňa je akceptovateľný jedine taký stav, ak post predsedu súdnej rady zastáva jej člen zvolený sudcami a nie politický nominant. Z tohto pohľadu nepovažujem za šťastnú nomináciu pána Harabina na tento post.

Opäť by totiž získal najsilnejšie právomoci politický nominant a to konštatujem bez ohľadu na to, kto ním je, hoci vnímam rozdiel, či týmto politickým nominantom je napríklad politicky neaktívna osoba sudcu, advokáta alebo je týmto nominantom politik, ako to už v súčasnosti možno konštatovať o pánovi Harabinovi.

Nezávislosti justície neprospeje ak politického nominanta z jedného politického spektra vystrieda nominant z opačného politického spektra.

Túto situáciu výstižne opisuje porekadlo “ z blata do kaluže“ alebo “ z dažďa pod odkvap.“

Ako politicky neutrálny advokát mám jednoznačný záujem na tom, aby súdna moc bola nezávislou protiváhou moci výkonnej a zákonodarnej, a aby rozsudky vo veciach mojich klientov neboli vynášané na základe politických objednávok a rôznych ideológií, ale nestranne a nezaujato.

Mienkotvorné médiá alebo výroba morálnych invalidov ?

29.05.2024

Ozbrojený útok na premiéra Slovenskej republiky dňa 15.5.2024 v Handlovej rozpútal na verejnosti a v médiách vášnivé diskusie, ktoré môžeme zjednodušene zahrnúť pod kolónku “ Kto za to môže ?“. Na začiatok úvahy sa ešte raz bližšie prizrime, ako k útoku došlo. Na verejnosti, za bieleho dňa, nečakane, bez varovania a na neozbrojeného človeka. Súčasne na [...]

Kvôli postu šéfa súdnej rady sa vraždí ?

24.05.2024

Rozhovor redaktorky HN s novou predsedníčkou súdnej rady JUDr. Marcelou Kosovou ma takpovediac nakopol a nemôžem nenapísať pár riadkov k ďalšej obľúbenej politicko-mediálnej mantre „nízka dôveryhodnosť justície.“https://www.youtube.com/watch?v=bYAaK6lKaas Celý svoj profesionálny život, od skončenia vysokoškolských štúdií sa pohybujem v prostredí práva a ako [...]

Živení nenávisťou

23.05.2024

Vôbec mi nevadí, že sa na verejnosť dostala nahrávka z rozhovoru so strelcom po streľbe. Patrím k tým, ktorí napísali veľa blogov na tému únikov z vyšetrovacích spisov. Kritizovala som médiá, ale aj orgány činné v trestnom konaní, ktoré jednak na únikoch spolupracovali a jednak voči ich páchateľom nijako nezakročili. Výhovorky, prečo sa to nedá, svedčia len o [...]

Matúš Šutaj Eštok

V akom stave je vyšetrovanie atentátu na Fica? Šutaj Eštok povedal, kedy by mohli byť známe prvé závery

20.06.2024 19:00

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že dozorujúca prokurátorka si neželá, aby o prípade informovali.

migranti afrika španielsko

Výletná loď cestou na Kanárske ostrovy zachránila sedem desiatok migrantov z Afriky

20.06.2024 18:25

Podľa španielskeho ministerstva vnútra bolo tento rok medzi africkými brehmi a Kanárskymi ostrovmi zachránených takmer 19 000 migrantov.

Russia Ukraine War

Ruskí okupanti nevzali ukrajinského vojaka do zajatia, ale odrezali mu hlavu. Aké šialenosti robia na fronte?

20.06.2024 18:00

Ruskí vojaci dokážu zabíjať ako bojovníci v stredoveku. Nad viacerými zajatými Ukrajincami sa nezľutovali, ale bezbranných ich zavraždili.

explózia, čierna hora

Explózia v černohorskej Cetinji zabila dvoch ľudí, traja sú vážne zranení

20.06.2024 17:35

Výbuch môže súvisieť s čiernohorskými zločineckými gangmi, ktoré obchodujú s drogami.

Viktória Hellenbart

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 243470x
Priemerná čítanosť článkov: 2590x

Autor blogu

Kategórie