Nový rok so starými neresťami

Alebo trocha pesimizmu na začiatok roka.

Venovať sa komplexnejšej téme v dobe, kedy čitateľa zaťažuje prečítanie jednej rozvitej vety, alebo odseku, v ktorom sú tie vety až tri, je veľkou výzvou. Vzdelanostnej úrovni budúcej generácie by najlepšie zodpovedalo zobrazenie zložitých tém v populárnych „memečkách“ alebo piktogramoch.

Vstupovať do pracovne advokáta v ďalšom roku po takmer tridsiatich rokoch právnej praxe sa mi darí len s obrovským sebazaprením. Nie preto, že by som stratila dôveru v to, že právo a spravodlivosť sú pre ľudstvo tak dôležité, ako dobré základy a statika budovy, ale preto, že je náročné sledovať ako absolventi právnických fakúlt , nielen na Slovensku, tieto piliere húževnato búrajú a pri tomto úsilí ignorujú tých, ktorým by právo a spravodlivosť mali slúžiť.

S opovrhnutím odstrkujú tých, z ktorých peňazí sú platení zdôrazňujúc vlastnú nadradenosť plynúcu z údajnej znalosti veci.

Právo prestáva byť nástrojom na dosiahnutie spravodlivosti a čoraz viac sa stáva len živobytím absolventov práva, ktorých je viac ako húb po daždi. Ale to, že pomaly takmer každý druhý občan Slovenska má vyštudované právo paradoxne nespôsobilo, že by sme mali pocit, že žijeme v štáte, v ktorom panuje úcta k právu, kde sa zákony dodržiavajú a platia pre všetkých rovnako. A nespôsobilo ani to, že by sa medzi pospolitým ľudom šírili čo i len elementárne znalosti z oblasti práva súvisiace s ich bežným životom. Tí, ktorí nevedia ani to, aké sú základné náležitosti kúpnej alebo pracovnej zmluvy, sa fundovane vyjadrujú k téme právneho štátu.

K stále živej mantre „neznalosť zákona neospravedlňuje“ sa žiada dodať, že neospravedlňuje len tých, ktorí nestoja nad zákonom. A tiež to, že v časoch prekvitajúceho úpadku vzdelania, si vytvárame tak zložitý svet často nezmyselných a nekvalitných zákonov, že skutočnou znalosťou všetkých zákonov sa nemôže pochváliť ani ten najlepší sudca na svete. Takže sme vlastne v situácii, kedy všetci hlučne vykrikujú, že sa rúca právny štát, pričom o práve nemajú ani šajnu. A tiež treba dodať, že na to, že väčšina z nás ani netuší, aké zákony tu platia, si počíname celkom dobre, pretože aj zarytí evolucionisti sa inštinktívne riadia systémom hodnôt pripomínajúcich desatoro.

Symptomatické pre našu dobu je, že tých čo si myslia, že stoja nad zákonom a vôbec sa oň nezaujímajú počujete najhlasnejšie volať po záchrane hodnôt ako je právny štát. Lenže v ich predstavách sa jedná o situáciu, kedy sú právnici a zákonodarcovia dobrí len na to, aby im odstránili z cesty nepohodlné zákony. Ale nie preto, že by tie pre nich pohodlné chceli dodržiavať. Ľudia stojaci nad zákonom si nad ich dodržiavaním nikdy nelámali hlavu a teda aj ich znalosť je pre nich zbytočným zaprataním obmedzenej kapacity mozgu, ktorá sa dá lepšie využiť na vymýšľanie spôsobov ako zbohatnúť na úkor ostatných. Ale prispôsobiť zákon potrebám mocných bez ohľadu na to, aké škody narobí v spoločnosti, je potrebné, aby mocní vyzerali ako ľudia, ktorí zákony ctia.

Tí čo sú pri moci nepociťujú ako problém, keď konajú v rozpore so zákonom, pretože sa vždy nájde tím právnikov, ktorí sa nechajú najať, aby verejnosť presvedčili o tom, že biele je čierne a čierne biele a vyložia každý zákon tak, ako si to želá ten, kto im platí.

Ktorí takto narábajú s právom, spravodlivosťou a pravdou, sú ako opitá spoločnosť tancujúca na streche budovy s vážne porušenou statikou. Tu už nie je otázkou, či sa budova zrúti a pochová všetkých, ale kedy.

Advokátsky deep state

30.10.2024

Alebo deep fake ? Týmto blogom chcem upozorniť najmä kolegov advokátov na dôležité rozhodnutie ústavného súdu, ktoré advokátmi volených zástupcov akosi nezaujalo. Ako všetci viete, v prípade, ak ste ustanovení ako obhajcovia z úradnej moci, ako obhajca ex offo, (z pohľadu obvinenej osoby, ide o pridelenie obhajcu zo strany štátu, tam, kde je nutná obhajoba a obvinený si [...]

„L’Etat c’est moi“ (Štát som ja) alebo krátke zamyslenie k sídlam a prevádzkam súdnych budov

22.10.2024

Výrok, ktorý mi poslúžil ako nadpis blogu sa pripisuje Ľudovítovi XIV, čo však nie je historicky podložené. Tento francúzsky absolutistický panovník však veril, že v jeho osobe je stelesnené celé Francúzsko a poddaní sú tú iba preto, aby vzdávali úctu kráľovi a musia mu byť bezvýhradne poslušní. Márnomyseľnosť a narcizmus tohto francúzskeho panovníka prispel k [...]

565 slov

16.10.2024

Blog obsahuje presne 565 slov. Na trhu sa objavila kniha advokáta Martina Ribára s názvom 565, čo je počet dní, ktoré strávil v nezákonnej väzbe. Hovorí o pomeroch, aké vo väzbe na Slovensku sú. Vyplývajú nielen z predpisov a postupov, ktoré sú pre ústavy na výkon väzby a jej zamestnancov, zabezpečujúcich výkon väzby, záväzné. Tieto [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

Viktória Hellenbart

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 289668x
Priemerná čítanosť článkov: 2633x

Autor blogu

Kategórie