Založ si blog

Neznalosť, ignorancia a hrubá neúcta

Inak sa proste začať nedá, než citátom úplného znenia § 336a Trestného zákona, s podnadpisom „Volebná korupcia“.

(1) Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť, zúčastniť sa na referende alebo na ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, aby

a) volil alebo hlasoval určitým spôsobom,

b) nevolil alebo nehlasoval určitým spôsobom,

c) nevolil alebo nehlasoval vôbec, alebo

d) sa nezúčastnil volieb, referenda alebo ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, alebo z tohto dôvodu priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok inej osobe, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto v súvislosti s výkonom práva voliť, zúčastniť sa na referende alebo na ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, aby

a) volil alebo hlasoval určitým spôsobom,

b) nevolil alebo nehlasoval určitým spôsobom,

c) nevolil alebo nehlasoval vôbec, alebo

d) sa nezúčastnil volieb, referenda alebo ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) závažnejším spôsobom konania, b) ako verejný činiteľ, c) na chránenej osobe, alebo d) verejne.

Takže, poslanci NRSR, ktorí sľúbili úplatok tomu, kto príde voliť určitým spôsobom, už svojím prísľubom naplnili skutkovú podstatu trestného činu volebnej korupcie, a ako verejní činitelia by mali byť odsúdení podľa odseku 3) § 336a Trestného zákona, teda prísnejšie.

Ako kvalifikovať FB status poslanca NR SR v deň volieb, počas moratória s výzvou „Choď voliť a máš Raptora do Vianoc.. daj o tom status na FB a na konci pridaj „RaptorMafiuPorazi.. jedného z Vás vylosujeme a bude mať symbol tejto kampane až do Vianoc“ ?

Súčasne treba upozorniť, že podľa niektorých už publikovaných údajov, približne 60000 voličských hlasov v osadách, kde mali mať voliči sľúbených 500,00 € za to, že budú voliť konkrétnu stranu naplnilo skutkovú podstatu trestného činu volebnej korupcie podľa odseku 2) § 336a Trestného zákona, pretože si nechali sľúbiť 500,00 € za to, že budú voliť určitú stranu. A ešte sa poniektorí verejne a hlučne domáhajú dodržania tohto sľubu. Neznalosť zákona neospravedlňuje.

Ak nad hrubou neúctou k zákonu, demokratickým pravidlám, mávneme rukou a zasmejeme sa, len ako nad miestnym folklórom a výplodom mozgov duševne chorých ľudí, nemôžeme očakávať, že v spoločnosti zavládnu iné pomery, než nezákonnosť, ktorú vidíme na každom kroku.

Som veľmi zvedavá, ako razantne a dôsledne prikročí špeciálna prokuratúra k postihnutiu všetkých občanov, a je to úctyhodné číslo, za túto volebnú korupciu, a či sa intenzita záujmu o očividne spáchané nezákonnosti vyrovná intenzite záujmu o organizovanie tlačových besied, ktoré sú zneužívané na osobné vyviňovanie sa jednotlivcov z jej radov.

Obzvlášť zaujímavé to bude, keďže osoby, z radov politikov, ktoré sa jej dopustili, boli politicky blízke šéfovi špeciálnej prokuratúry, pod dozorom, ktorej by objasňovanie tejto trestnej činnosti malo prebiehať. Dôvera verejnosti v zákonnosť postupu tejto inštitúcie pri politických personálnych nomináciách, je na bode mrazu.

A v tejto súvislosti sa žiada poukázať aj na ostatný nález ústavného súdu, podľa ktorého prepadnutie celého majetku tomu, kto sa dopustí korupcie, bez ohľadu na to, o akú sumu, alebo škodlivý následok ide, je protiústavné, lebo porušuje zásadu primeranosti trestu.

V prípade tejto korupcie, s ohľadom na záujem spoločnosti chránený § 336a Trestného zákona, ktorým nie je nič menej, než ochrana demokratických a slobodných volieb, je určite primeraným trestom prepadnutie majetku politickej strany, ktorá na tom profitovala, vrátane nevyplatenia príspevku za výsledok volieb, o tom, že táto strana nezískala právo byť parlamentnou stranou ani nehovoriac.

Zaujímavou otázkou by bol trest prepadnutia majetku cca 60000 obyvateľov viacerých rómskych osád.

P.S. Myslíte, že tí, čo sa derú k moci podvodom, budú vládnuť čestne ?

Čítajú len tí, koho to zaujíma

19.07.2024

V komentári pod predchádzajúcim blogom z 18.7. 2024, v ktorom citujem verš z 2. Mojžišovej 23:8, sa uvádza, že v čase Mojžiša žiaden izraelský národ nejestvoval a iste ani v čase Šalamúna. Tento postreh považujem za zaujímavý a podnetný ( aj keď z tónu komentára je jasné, že bol myslený kriticky). A preto možno zaujmú bližšie údaje k tejto téme aj niektorého z [...]

Neprijmeš úplatok, lebo úplatok zaslepuje múdrych a prekrúca slová čestných ( 2. Mojžišova 23:8)

18.07.2024

V Biblickej knihe Kazateľ 8. kapitole 9. verši sa dočítate slová, ktoré recyklujú v ľudskej spoločnosti a v mysliach miliónov inteligentných a úprimných ľudí celé stáročia “ človek vládne nad človekom na jeho škodu“. Tieto slová zapísal ako výsledok vlastného celoživotného pozorovania toho, čo sa deje pod slnkom, izraelský kráľ Šalamún niekedy pred [...]

Koľkým ľuďom osobne vyhasil život Adolf Hitler ?

15.07.2024

Ak vynecháme obdobie, kedy bojoval ako pešia spojka na západnom fronte v 1. svetovej vojne, kam sa mal podľa niektorých prameňov prihlásiť ako dobrovoľník k 16. bavorskému pluku, z miliónov ľudí, ktorých životy má na svedomí režim, ktorého konečným architektom a strojcom bol Adolf Hitler, asi len málokoho osobne zavraždil alebo umučil on sám. Na vraždenie a mučenie [...]

Joe Biden

Prezident Biden sa v utorok vráti do Bieleho domu, prekonal covid

23.07.2024 06:44

Očakáva sa, že Biden sa tento týždeň stretne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Poliaci tlačia, aby spojenci povolili Kyjevu streľbu hlboko do ruského vnútrozemia

23.07.2024 06:25

Poľsko nepovažuje povolenie úderov zbraňami od spojencov hlboko v Rusku za eskaláciu situácie, ale za oprávnenú sebaobranu.

Harris

Harrisová je vo výhode, veď nemá 80. Zľakne sa jej Trump?

23.07.2024 06:00

Svojho osemdesiatnika sa zbavili demokrati, keď 81-ročný vládca Oválnej pracovne Joe Biden oznámil, že odstupuje zo súboja o Biely dom. Či urobí Trump (78)?

fico, matovič, PVV

Výzvy na zmierenie krachujú, Smer a SNS sú proti. Politológovia: Matovič a Fico za jedným stolom? Nemožné

23.07.2024 06:00

Z koaličných strán tak ochotu vyjadruje zatiaľ len Hlas. SNS v stretnutí zmysel nevidí, podobne ako niektorí členovia Smeru. Problémom je pre koalíciu najmä hnutie Slovensko Igora Matoviča.

Viktória Hellenbart

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 255793x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Autor blogu

Kategórie