Založ si blog

Neznalosť, ignorancia a hrubá neúcta

Inak sa proste začať nedá, než citátom úplného znenia § 336a Trestného zákona, s podnadpisom „Volebná korupcia“.

(1) Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť, zúčastniť sa na referende alebo na ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, aby

a) volil alebo hlasoval určitým spôsobom,

b) nevolil alebo nehlasoval určitým spôsobom,

c) nevolil alebo nehlasoval vôbec, alebo

d) sa nezúčastnil volieb, referenda alebo ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, alebo z tohto dôvodu priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok inej osobe, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto v súvislosti s výkonom práva voliť, zúčastniť sa na referende alebo na ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, aby

a) volil alebo hlasoval určitým spôsobom,

b) nevolil alebo nehlasoval určitým spôsobom,

c) nevolil alebo nehlasoval vôbec, alebo

d) sa nezúčastnil volieb, referenda alebo ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) závažnejším spôsobom konania, b) ako verejný činiteľ, c) na chránenej osobe, alebo d) verejne.

Takže, poslanci NRSR, ktorí sľúbili úplatok tomu, kto príde voliť určitým spôsobom, už svojím prísľubom naplnili skutkovú podstatu trestného činu volebnej korupcie, a ako verejní činitelia by mali byť odsúdení podľa odseku 3) § 336a Trestného zákona, teda prísnejšie.

Ako kvalifikovať FB status poslanca NR SR v deň volieb, počas moratória s výzvou „Choď voliť a máš Raptora do Vianoc.. daj o tom status na FB a na konci pridaj „RaptorMafiuPorazi.. jedného z Vás vylosujeme a bude mať symbol tejto kampane až do Vianoc“ ?

Súčasne treba upozorniť, že podľa niektorých už publikovaných údajov, približne 60000 voličských hlasov v osadách, kde mali mať voliči sľúbených 500,00 € za to, že budú voliť konkrétnu stranu naplnilo skutkovú podstatu trestného činu volebnej korupcie podľa odseku 2) § 336a Trestného zákona, pretože si nechali sľúbiť 500,00 € za to, že budú voliť určitú stranu. A ešte sa poniektorí verejne a hlučne domáhajú dodržania tohto sľubu. Neznalosť zákona neospravedlňuje.

Ak nad hrubou neúctou k zákonu, demokratickým pravidlám, mávneme rukou a zasmejeme sa, len ako nad miestnym folklórom a výplodom mozgov duševne chorých ľudí, nemôžeme očakávať, že v spoločnosti zavládnu iné pomery, než nezákonnosť, ktorú vidíme na každom kroku.

Som veľmi zvedavá, ako razantne a dôsledne prikročí špeciálna prokuratúra k postihnutiu všetkých občanov, a je to úctyhodné číslo, za túto volebnú korupciu, a či sa intenzita záujmu o očividne spáchané nezákonnosti vyrovná intenzite záujmu o organizovanie tlačových besied, ktoré sú zneužívané na osobné vyviňovanie sa jednotlivcov z jej radov.

Obzvlášť zaujímavé to bude, keďže osoby, z radov politikov, ktoré sa jej dopustili, boli politicky blízke šéfovi špeciálnej prokuratúry, pod dozorom, ktorej by objasňovanie tejto trestnej činnosti malo prebiehať. Dôvera verejnosti v zákonnosť postupu tejto inštitúcie pri politických personálnych nomináciách, je na bode mrazu.

A v tejto súvislosti sa žiada poukázať aj na ostatný nález ústavného súdu, podľa ktorého prepadnutie celého majetku tomu, kto sa dopustí korupcie, bez ohľadu na to, o akú sumu, alebo škodlivý následok ide, je protiústavné, lebo porušuje zásadu primeranosti trestu.

V prípade tejto korupcie, s ohľadom na záujem spoločnosti chránený § 336a Trestného zákona, ktorým nie je nič menej, než ochrana demokratických a slobodných volieb, je určite primeraným trestom prepadnutie majetku politickej strany, ktorá na tom profitovala, vrátane nevyplatenia príspevku za výsledok volieb, o tom, že táto strana nezískala právo byť parlamentnou stranou ani nehovoriac.

Zaujímavou otázkou by bol trest prepadnutia majetku cca 60000 obyvateľov viacerých rómskych osád.

P.S. Myslíte, že tí, čo sa derú k moci podvodom, budú vládnuť čestne ?

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

11.11.2023

Advokát mal potrebu rozvíriť hladinu verejnej mienky tým, že sa pochválil neprávoplatným rozhodnutím sudcu Mestského súdu Bratislava IV JUDr. Michala Kubiša, ktorý pod spisovou značkou 16 Cpr/2/2023 vydal uznesenie, ktorým nariadil neodkladné opatrenie, ktorým nariadil Ministerstvu vnútra SR zdržať sa voči klientovi advokáta uplatňovania a výkonu organizačného opatrenia [...]

Výročné správy môžu byť veľmi výrečné

07.11.2023

Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti je ďalším štátnym orgánom, ktorý zdanlivo padol za obeť pri snahe o presadenie osobných záujmov úzkej skupiny ľudí. Udelením štatútu chránených oznamovateľov osobám, ktoré na to nesplnili zákonné predpoklady, prokurátor, ktorý tak rozhodol nielenže porušil zákon, ale zdiskreditoval všetky hodnoty, ktoré má [...]

Bude lepšie sa k „spravodlivosti“ prestrieľať ?

29.10.2023

Alebo trochu dlhšie pojednanie o slovenskej justícii, ktorej úlohu by niektorí, stotožňujúci hodnoty západnej civilizácie s hodnotami divokého západu, radi zamenili z nastolenia práva, na nastolenie nášho práva a presadenie si „svojho“ brachiálnymi metódami. 24.10.2023 došlo k streľbe na sudkyňu Mestského súdu Bratislava II, podľa medializovaných informácií [...]

americky torpedoboroec USS Gravely Suezsky prieplav

Útoky na lode v Červenom mori, terčom bol aj americký torpédoborec

03.12.2023 17:38

Americký torpédoborec USS Carney a niekoľko komerčných plavidiel boli v nedeľu v Červenom mori terčom útoku.

Andrej Danko

Špeciálna prokuratúra podľa Danka skončí, koalícia sa na tom zhoduje

03.12.2023 15:29

"Najpravdepodobnejšie bude, že sa špeciálna prokuratúra pričlení ku generálnej," uviedol Andrej Danko (SNS).

Pellegrini raši tomáš

Pellegrini pre Pravdu: Vláda pomáha ľuďom, ďalším krokom bude zníženie cien potravín

03.12.2023 15:00

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) pre Pravdu priznal, že tri týždne dozadu dostal jeho rezort, ako aj ministerstvo financií úlohu spraviť analýzu.

Roxanka Kuželová

Svetový úspech malej Slovenky. Roxanka vyhrala v Dubaji tanečnú súťaž, hovorí anglicky, španielsky a učí sa čínštinu

03.12.2023 14:20

Na Vianoce bude mať sedem rokov a už dosiahla obrovský medzinárodný úspech.

Viktória Hellenbart

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 75
Celková čítanosť: 178051x
Priemerná čítanosť článkov: 2374x

Autor blogu

Kategórie